NAJNOVIJE

Kad se golub ne vrati kući – sumnja na salmonelu

Ako se desi da se golub posle letenja ne vrati u svoj kavez, može se osno-vno posumljati da se u jatu pojavila sušica, koju prouzrokuje bakterija salmonela i utiče na gubljenje osećaja orijentacije.

Među pticama, golub ima najbolju orijentaciju. Ovo su potvrdili mnogo puta, kada su nepogrešivo nalazili mesta na koja treba da slete. Njihova orijentacija kao i način pronalaska cilja, bila je i predmet mnogih naučnih istraživanja i ogleda. Golubovi su sa pokrivenim očima, transportovani avionom u nekom pravcu, ali su uvek pronalazili put da se vrate svome jatu. Kako to uspevaju još nije dokazano.
Znajući sve ovo, odgajivači golubova se s pravom pitaju šta se dešava s njihovim ljubimcima kada im se izgubi svaki trag. Da li je pogrešna orijentacija ili je nešto drugo uzrok tome.

BOLEST KAO UZROK

Za zdravog goluba se s pravom može reći da ima nepogrešivu orijentaciju. Kada se desi da provereni primerak zaluta, gubi ravnotežu u letu ili nestane u nepoznatom pravcu, s pravom se može posumnjati na salmonelu ili sušicu. Nema golubara koji ne poznaje ovu bolest. Uzročnik je bakterija salmonela, a kako u većini slučajeva dolazi do mršavljenja, golubari je nazivaju «sušica», pa je kao takva i poznata.
Salmoneloze negde ima više negde manje i retko je jato u kome je nema. Slobodno se može reći da je ovo najrasprostranjenija bolest golubova. Nezgoda je što dugo može biti pritajena i da se uzročnik ne primećuje. Objašnjenje je jednostavno. Kada se golub inficira, izvesno vreme može odoleti infekciji ako mu je organizam bio zdrav. Tada se stvara ravnoteža u organizmu između uzročnika i samog organizma. Međutim, ovakvo stanje je samo privremeno i pitanje je vremena kada će salmonela da nadvlada.

NAPADA I NERVNI SISTEM

Najčešće obole creva i organi za razmnožavanje. Međutim, bolest napada i jetru, zglobove, a kao najteži oblik se smatra kada oboli nervni sistem. U zavisnosti od broja i jačine uzročnika, promene na nervnom sistemu mogu biti postepene ili nagle. One se ogledaju u tome da se golubovi teško kreću, glava im je zabačena unazad, leže na jednu stranu i sl.
Promene na nervnom sistemu su propraćene i poremećajima psihe golubova. U većini slučajeva oboleli golubovi gube orijentaciju, gube se i sleću u tuđe jato. Nesavesni golubari ih hvataju i mešaju sa svojim golubovima, ne znajući da su na taj način uneli zarazu. Ili još gore, preprodaju ih i prenose zarazu u druga jata. Najbolje je uhvaćenog ili nađenog goluba, ako je obeležen, vratiti vlasniku, a do tada ga držati odvojenog.

LEK PROTIV GLISTA

Da bi golubove zaštitili od glista, poželjno je od jeseni do proleća davati im tri puta nedeljno grubo struganu šargarepu sa malo kisele jabuke. Zrnastu hranu posipati razređenim sokom belog ili crnog luka i dobro prome-šati. Smeša treba da prenoći. Daje se golubovima sutradan.
Razređeni sok od belog luka može se davati i u vodu za piće. Priplodnim golubovima, dok odgajaju mlade, nije preporučljivo davati šargarepu, jer mogu dobiti proliv.

(Moje selo)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar