NAJNOVIJE

Nemojte vaditi oboleli šimšir!

Opasna štetočina, naizgled umiljati beli leptir sa smeđom bordurom na ivicama krila, ostavio je ove godine do sada dve generacije svojih potomaka (gusenica) koji su gotovo u potpunosti uništili šimšir u vrtovima širom Srbije.

Reč je, naime, o šimširovom plamencu, negde nazvanom i moljac, čije gusenice, zasada, brste samo šimširovo lišće i sišu sok iz tankih šimširovih grančica. Da li će ova štetočina kada pojede i poslednje stablo šimšira preći na neku drugu korisnu i kultivisanu biljku, ostaje da se vidi.

Prof. Dr Milka Glavendekić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu kaže da šimširov plamenac dva-tri puta godišnje polaže jaja iz kojih se legu proždrljive gusenice.

Najviše su neprijatno iznenađeni vikendaši koji nisu sve vreme na svojim placevima. Kada posle nedelju dana odu do vikendice – bivaju ne malo iznenađeni izgledom svojih živih ograda pored staza. U prvi mah posumnjaju da im je neko isprskao šimšir totalnim herbicidom ili je – pretrpeo paljevinu. S obzirom da takav prizor uveliko kvari skladan zeleni ambijent na okućnici – mnogi od njih planiraju da povade živu ogradu.

Međutim, profesorka Glavendekić savetuje da to ne čine, jer je videla da se prošle godine obršteni šimšir ove godine oporavio i ponovo ozeleneo. Potrebno je da se oreže, odnosno da se sve ogolele grane skrate, sakupe i spale.

Takođe, šimšir treba redovno nadgledati i ako se pojavi nova generacija gusenica – oprskati ga hemijskim preparatima, ali samo dok su gusenice mlade (male). Napadnut šimšir tada treba prskati kombinacijom preparata Calypso SC 480 + Fastac 10 SC ili Decis 2,5 EC.

Inače, oštećeni šimšir treba redovno zalivati i prihranjivati „vuksolom“.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar