NAJNOVIJE

ŠARGAREPE U BOJAMA: Ljubičasta je crna kraljica

Šargarepe se mogu svrstati u dve vrste – istočne i zapadne. Istočne šargarepe su poreklom iz Azije i obično su ljubičaste ili žute boje s razgranatim korenjem.

Pigment antocijan daje ljubičastu boju šargarepe. Zapadne mrkve potiču iz Holandije i narandžaste su boje koja potiče od karotena. Šargarepe mogu biti bele, žute, ljubičaste i crvene boje.

Šargarepe su vrlo jak prirodni antioksidans i sadrže četiri šuta više beta-karotena nego što je propisana dnevna doza za ljudski organizam. Beta-karoten jača imunitet te štiti od infekcija i raka. Obiluju prehrambenim vlaknima, antioksidansima, mineralima (Mg, Ca, K), vitaminima C i B. Sadrže visoku količinu šećera (saharozu), vrlo malo masti ili skroba.

Tokom prvih pet meseci skladištenja u šargarepi će se povećati sadržaj vitamina A, a ako je zaštićena od izvora toplote i svetlosti, taj sadržaj se može očuvati još iduća tri meseca. Čuvanje šargarepe u blizini voća koje dozrevanjem proizvodi plin-etilen – podstiče razvoj terpenoida, pa koren šargarepe gorči.

Crna kraljica je šargarepa koja je dobivena ukrštanjem stare vrste crne šargarepe s poznatom nam narandžastom. Po ukusu je slađa i sadrži više beta-karotena. Sadrži antocijan – biljni pigment koji je zaslužan za ljubičaste i plave boje u prirodi – u crnom grožđu, patlidžanu, plavom krompiru… Antocijan koji se nalazi u crnoj kraljici oslobađa organizam od slobodnih radikala iz stanica, reguliše krvni pritisak i preventivno deluje na bolesti raka. Visoka koncentracija beta-karotena daje vrlo važan doprinos zdravlju – od pozitivnog uticaja na zdravlje očiju, kože, kose do usporavanja i sprečavanja rasta kancerogenih stanica.

(Novosti, foto: thinkstock)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar