NAJNOVIJE

Manjak kalcijuma i trulež plodova

Gajenje povrća ili voća predstavlja zadovoljstvo i razonodu za hobiste, dok je kod nekih proizvođača to posao, odnosno stvar egzistencije.

I jedni i drugi se tokom godine sreću sa raznim izazovima oko tehnologije gajenja, koje sorte odabrati i kako je najbolje doći do gotovog ploda. Odabir semena povrća ili sorte neke od voćaka, nije siguran garant da će proizvodnja i gajenje proći bez problema.

Trulež plodova je jedno od gljivičnih obolenja koje se javlja u toplijem delu godine – i to često pred samo zrenje plodova povrća ili voća. Zbog toga je problem svakako veći, jer korišćenje sredstava za zaštitu od ove bolesti, nosi problem perioda karence (period od trenutka prskanja pesticidima, do trenutka kada je plod bezbedan za branje ili korišćenje za ishranu).

Preventiva je efikasna i ona počinje već pri samom pripremanju rasada ili ukoliko se rasad kupuje, potrebno je potopiti koren u rastvor fungicida, a naravno koristiti dezinfikovan supstrat kod setve pikiranja i rasađivanja. Nakon rasađivanja treba biljke u porastu prihranjivati mineralnim đubrivima, koja sadrže mikroelemente, a naročito se preporučuje korišćenje đubriva sa dodatkom kalcijuma (organokalcijum ili vuksalkalcijum)

Ovo je potrebno odraditi bar dva puta tokom razvoja biljke, u fazi pre roda i u fazi zametanja plodova. Kod voćarskih vrsta i jedno tretiranje je sasvim dovoljno, dok kod povrtarskih plodovitih useva potrebno je odraditi čak tri tretiranja. Trulež nastaje pre svega širenjem spora koje već postoje na parceli. Takođe, vlažno vreme, slab protok vazduha, jako bujna masa biljke i neprovetrenost krošnje su veoma povoljni za napredovanje bolesti.

Na prvim plodovima paradajza stvara se okrugla fleka sive ili mrke boje sa donje strane zelenog ploda. To se desi kada je plod počeo da se puni i raste, pa sve do samog zrenja. Nekada ako primetimo, plod bude i skoro zreo, ali neupotrebljiv, jer je trulež zahvatila i mesnati deo unutar poda.

Paprika je takođe podložna truljenju plodova. Na donjem delu ploda, ili nekada sa strane, stvori se ozleđeno tkivo, ili jednostavno kao nagnječenje braonkasta mrlja, koja se vremenom širi.

Kod voća se to javlja neposredno pred zrenje ili u fazi zrelog ploda. Kao i nakon branja, za vreme skladištenja plodova.

Vinova loza lako podleže sivoj truleži. Neophodna je kvalitetnih prihrana, koja sadrži mikroelemente, a pre svega dodatke kalcijuma. Može se folijarno tretirati, prskanjem preko lista ili zalivanjem, čak i u sistem kap po kap.

Plodove koji nose trulež, obavezno ukloniti iz bašte, jer su izvor zaraze za druge biljke. Pored preventivne, uspešno se sprovodi i kurativna zastita sive truleži preparatima – „svič“, „teldor“, „dional“, „signum“, „pehar“…

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar