NAJNOVIJE

Kada se pije mlado vino

ZAVRŠETKOM alkoholnog vrenja šire i kljuka nastaje nov proizvod – vino. U prvoj polovini novembra finiširaju se podrumarski radovi koji mogu da utiču na dobar ukus i kvalitet mladog vina.

A onda, krajem meseca – sledi degustacija, ali i ispijanje većih količina jer mlado vino ne može dugo da traje!

Organoleptičke osobine mladog vina (boja, bistrina, ukus i miris) u ovo vreme su takve da ono još nije pogodno za piće. Zbog velikog prisustva ćelija vinskog kvasca, nečistoće od bobica, delova pokožice, koštica) – vino je još prilično zamućeno. I ukus mu je neodgovarajući. Usled znatne količine ugljen-dioksida koje mlado vino sadrži, ukus mu je rezak i neharmoničan.

Sve su to razlozi koji zahtevaju – dolivanje sudova (buradi), pretakanje, sumporisanje. Dolivanje je neophodno odmah nakon završetka alkoholnog vrenja, bez obzira na to što se vino još nije istaložilo. Ovaj postupak je nužan i zato što u buradima, usled hlađenja vina i smanjivanja zapremine, ostaje dosta otpražnjenog prostora, koji dovodi do oksidacije vina.

Nakon dolivanja buradi potrebno je oko sedam dana da bi se uzburkane čestice mutnoće istaložile, a zatim sledi pretakanje. Pri pretakanju treba voditi računa da se talog ne uzmuti i ponovo dospe u pretočeno vino. Pretočeno vino je još magličasto-mutno i obično se odmah posle pretakanja blago sumporiše.

Sumporisanje je neophodno jer vino u ovoj fazi sadrži veoma malo sumpor-dioksida, koji ga štiti od razvoja mikroorganizama i kvarenja. Sumporisanjem se sprečava i promena boje vina zbog oksidativnih procesa koji se javljaju u dodiru s vazduhom. Za blago sumporisanje potrebno je pet do sedam grama vinobrana na 100 litara vina. Pravilo je da se crna vina slabije sumporišu nego bela, koja su osetljivija na promenu boje.

(Novosti)

Tagovi:

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar