Povrće se može gajiti i na maloj površini. Ukoliko smatrate da je prostor oko kuće rezervisan samo za ukrasno bilje i cveće, i da tu ne želite nikakve „poljoprivredne“ aktivnosti, imajte na umu da je većina povrtarskih vrsta vrlo dekorativnog izgleda, pa ih možete gajiti i na terasi ili balkonu.
Ukoliko postavite tri do pet posuda (saksija) sa paradajzom, njegove plodove imaćete tokom cele sezone na vašoj trpezi.
Postoje biljke kojima treba dosta sunčanih sati, dok s druge strane, imate biljke koje bez problema rastu i bez direktnog sunca, odnosno u senci. Da bi odnegovali što više povrća na balkonu, dobro bi bilo da je bar njegov jedan deo dovoljno osunčan.
Uzgoju povrća u gradu, posebno u stambenim zgradama, je problem nedostatak bumbara, pčela i ostalih insekata oprašivača, ako recimo uzgajate paradajz i krastavac, ali ove biljke možete i sami oprašiti i zasaditi cveće koje bi privuklo insekte. Za oprašivanje paradajza postoji sprava koja protrese cvet i na taj način se obavi oprašivanje, dok su kod krastavaca cvetovi jednopolni pa je tučak ženskog cveta potrebno protljati prašnicima muškog cveta.
Svaka biljka ima svoje zahteve prema vodi, hrani, prostoru… Veličinu posude za uzgoj različitih biljaka birajte na osnovu njenih karakteristika. Najmanje što možete na svom balkonu je da zasejete začinsko i lekovito bilje: bosiljak, origano, majoran, kamilicu, žalfiju, mentu, peršu…
(Mojeselo)