Nikolajevski golub visokoletač potiče iz ukrajinskog grada Nikolajeva. U ovoj zemlji se masovno gaji, ali u poslednje vreme sve je zastupqeniji i u zapadnoj Evropi.
Ovog goluba karakteši{e specijalan način leta, jedinstven u svetu. Diže se uvis strogo vertikalno i ne pravi krugove kao ostali letači. U letu krila drži iznad glave, ne sme udarati njima, prevrtati se ili sedeti na rep.
Privž`en je golubarniku. Podiže se u visinu do 400-500 metara, tako da mu let ne varira ni levo ni desno od dva do četiri metara! Ni prilikom sletanja ne leti kružno već vertikalno. Stiče se utisak da se diže kao helikopter ili da ga neko užetom podiže ili spušta.
Ovakav način leta postiže posebnom tehnikom. Golub u vazduhu potpuno raširi krila i rep, stvarajući na taj način skoro kružnu lepezu, bez proreda, a leti brzim treperenjem krila i repa. To, u stvari, i nije letemnje – već jedrenje. Ovaj golub je, uglavnom, samostalni letač. Ovakvom načinu letenja pogoduje mu posebna građa tela. Golub je krupan, jake konstrukcije tela.
Leti oko deset časova držeći “vrat na krilima”, što ruski golubari nazivaju “stojka”. Ovakvi letovi su uslov za dobijanje zvanja majstora leta ili “razbijača oblaka”.
Golubovi se puštaju da lete po lepom i mirnom vremenu, jer ako ih u visini zatekne nevreme, teško se orijentišu.Čim se i najmanje udalje od vertikalne ose leta, po kojoj treba da se spuste do golubarnika, kao što se akrobata spušta po užetu, mogu da se izgube. Pokušaji ukštanja s drugim rasama visokoletača radi poboljšanja orijentacione sposobnosti, rezultirali su gubitkom specifičnosti leta.
(Novosti)