NAJNOVIJE

Golubovi podni prevrtači

Kao što im i ime govori, predstavljaju rasu prevrtača koji svoje prevrtanje izvode isključivo na zemlji ili na visini od tridesetak santimetara od zemlje.

Prema načinu izvodjenja pravrtanja delimo ih na Ajnfahpurclere, Dopelpurclere i Dauerpurclere.

Ajnfahpurcleri (jednostruki prevrtaci) – Izvode jedan okret na visini od tridesetak santimetara. Pri pokušaju poletanja sa zemlje golub poskoči do pomenute visine, čineći okret preko repa unazad. Posle okreta dočekuje se na noge. Da bi izveo okret, potrebno je da se golub zaplaši, jer je u pitanju veoma miran i pitom golub, koji će retko sam prevrtati.

Dopelpurcleri (dvostruki prevrtaci) – Izvode dva okreta na visini od tridesetak santimetara od zemlje na isti način kao i jednostruki prevrtač.

Dauerpurcleri (visestruki prevrtaci) – Prevrću se na samoj zemlji, vezujući okret na okret bez odvajanja od zemlje. Dužina rolovanja po zemlji moze biti od 10 – 15 metara. Prevrtanje podnog prevrtača treba izvoditi na mekoj podlozi (travi) da ne bi došlo do povredjivanja goluba.

Indijski podni prevrtač je klasican predstavnik podnih prevrtača. Rasa je nastala u indijsko-persijskom kulturnom podneblju za vreme muhamedovog carstva, koje je osnovao Baber, a koga je nasledio veliki mogul Abul Fath Dschalal el din Mohamed, u narodu poznat kao Akbar Veliki, inače strastveni odgajivač golubova, na čijem je dvoru bilo preko 20.000 golubova. Njegov vezir Abul Fazl zabeležio je uobičajeno držanje golubova na dvoru i u njemu opisao prvi put vrstu podnog prevrtača nazvanog “Lotan”.U Nemacku ih je posle Drugog svetskog rata ponovo uvezao 1965. god. Heinz Kaupschafer. On ih je gajio i širio po Nemačkoj i sire, a već 1967. god. osnovan je Klub ljubitelja indijskog podnog prevrtača. Taj klub i danas organizuje takmičenja  u dužini i kvalitetu prevrtanja za svoje članove.

Danas je taj golub veoma rasprostranjen po celoj planeti, ima ga u svim bojama, a prevrtačka osobina mu je toliko izražena da ne postoji ni jedan primerak koji ne prevrće. Zanimljivo je da dok su mladi lete kao svi ostali golubovi, ali čim počnu da prevrću polako gube sposobnost leta i počinju da se prevrću po zemlji.

U Srbiju je ovu rasu prvi doneo Vukašin Pejčić 1977. godine.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar