NAJNOVIJE

ZAŠTO PRE VREMENA PROPADAJU STABLA KRUŠKE: „Rat“ sorte i podloge

Stabla mnogih sorti krušaka okalemljenih na dunji prevremeno propadnu zato što nije dobro srašćivanje na kalemnjenom spojnom mestu, odnosno nemaju dobar afinitet sa dunjom.

Nepodudarnost kruške i dunje, kao podloge, ispoljava se u malom procentu prijema pri kalem-ljenju kruške na dunju, slabom porastu stabla okalemljene sorte, u očenjivanju na spojnom mestu neposredno posle kalemljenja ili nekoliko godina posle stupanja na rod, u pojavi guke na spojnom mestu i prevremenom propadanju plemke (sorte). Postoje tri vrste nepodudarnosti nekih sorti krušaka i dunje kao podloge: potpuna ili rana nepodudarnost, delimična ili nepotpuna i pozna nepodudarnost.

RANO PROPADANjE

Potpuna ili rana nepodudarnost ispoljava se u vrlo slabom obrazovanju kalusa i tkiva na spo-jnom mestu, što ima za posledicu slab prijem kalemova. Ako se kalemovi i prime, pemeniti deo (sor-ta), lako se očenjuje od podloge, često i prilikom sađenja. To je karakteristično za „kongresovku“, „kleržo“ i druge sorte okalemljene na neki klon dunje.

Delimična ili nepotpuna nepodudarnost odlikuje se nešto slabijim procentom prijema kale-mova, slabim rastom kalemova i ranijim propadanjem ovakvih stabala kruške. Porast kalemova u početku izgleda uobičajen, ali kasnije nastaje zastoj u porastu ili lomljenje stabla na spojnom mestu. Takav je slučaj s „ranom košljevom“, „ranom moretinijevom“i drugim kalemljenim na dunju MA.

Pozna nepodudarnost ispoljava se obično u punoj rodnosti, kada se na spojnom mestu pojavljuje velika guka koja otežava pravilno snabdevanje korenovog sistema asimilativima, usporava porast i izaziva ranije sušenje stabla. To je karakteristično za „klapovku“, „viljemovku“ i druge sorte okalemljene na nekom klonu dunje.

podloga-kruske-2

Mnoge sorte krušaka vrlo kvalitetnih i rodnih, nepodudarne su sa dunjom kao podlogom. Navešćemo najznačajnije sorte, svrstane po vremenu sazrevanja: „junska lepotica“, „julska šarena“, „rana košijeva“, „žifardova maslovka“, „rana moretinijeva“, „trevuška“, „star“, „klapovka“, „giotka“, „starkrimson“, „boskova bočica“, „kleržo“, „pakhmas trijumfi druge.

ZA ŠPALIR – POSREDNIK

Ako bi voćar želeo i ove vrste krušaka da gaji na špaliru, u gustom sklopu ili pojedinačno kao patuljaste, ne treba da budu direktno kalemljene na dunju, već najpre da se okaleme na neku sortu kruške koja ima odličnu podudarnost s dunjom kao podlogom, pa na tu sortu kruške posle okalemiti željenu sortu.

Odlični posrednici s dunjom su „jakovka“ i „kaluđerka“. Zato treba prvenstveno tražiti da nepodudarne sorte krušaka budu okalemljene preko jednog od ovakvih posrednika.Neki voćni rasadnici nepodudarne sorte krušaka s dunjom ne kaleme preko posrednika, već direktno na dunji, čineći na taj način ogromnu štetu, ne samo kupcima takvih sadnica, već i celokupnom našem voćarstvu.Navodimo sorte krušaka koje imaju odličnu podudarnost i s dunjom kao podlogom, pa se ne moraju kalemiti preko posrednika (svrstane su po redosledu sa sazrevanja): „junsko zlato“, „zelena magdalena“, „vilardova rana“, „trevlek“, „santa marija“, „fetelovka“, „ko-ferans“, „šampionka“, „starkov delišes“, „druardova maslovka“, „herdenpentova maslovka“ i „krasanka“.

(Moje selo)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar