Promene koje prouzrokuju abiotski činioci su nekada slične simptomima bolesti čiji suprouzrokovači gljive, bakterije ili virusi.To često otežava rad na identifikaciji pravog prouzrokovača promena.
Zelene krtole. Krtole izložene svetlosti duže vreme posle vađenja, a zavisno od sorte, postaju zelene. U pozelenelom delu krtole stvara se solanin koji je otrovan. Takve krtole postaju gorke i gube tržišnu vrednost. Za čuvanje su najbolja mračna skladišta.
Crno srce se uočava na uzdužnom ili poprečnom preseku krtole. Bolest je dobila ime po simptomima koji se ispoljavaju u vidu sive do crne boje tkiva u srednjem delukrtole. Smatra se da do oboljenja dolazi usled neadekvatnog snadbevanja unutrašnjeg tkiva kiseonikom pri visokom temperaturama i pri slaboj provetrenosti u skladištu.
Šuplje srce. Stvaranje šupljeg srca podstiču svi činioci koji utiču na brzo povećanje veličinekrtole. Preterano đubrenje, jake kiše i intezivno navodnjavanje izazivaju ove promene. Visoke temperature, oko 40 stepeni Celzijusovih, mogu prouzrokovati ovo oboljenje.
Unutrašnja pegavost i nekroza se javljaju za vreme toplih i suvih sezona na lakšim, peskovitijim zemljištima. Nekrotične pege su postojane i nisu podložne truleži. Bolest se češće javlja na krtolama bližim površini zemlje.
Promena boje provodnog prstena može da bude uzrokovana usled brzog uništavanja zelene nadzemne mase hemijskim sredstvima ili jakim mrazem.
(Novosti)