NAJNOVIJE

Zaštita koštičavog voća u fazi cvetanja

IZUZETNO povoljni prirodni uslovi za gajenje, visoka nutritivna vrednost i mogućnost plasmana u svežem i prerađenom obliku – doprinose velikoj zastupljenosti proizvodnje koštičavog voća.

Preko dve trećine zasada voća u Srbiji su koštičave voćne vrste, a najveći procenat čini šljiva.

Zasadi koštičavog voća su sada u fazi početka cvetanja, a na mnogim mestima je već puno cvetanje. Ovo je period kada su biljke najosetljivije na infekcije koje prouzrokuje gljiva Monilinia laxa. U pitanju je parazit koji izaziva bolest sušenja cvetova, grana i mrku trulež plodova. Prezimljava u rak-ranama, na kori zaraženih grana i mumificiranim plodovima na krošnji ili površini zemlje i stalno je prisutna u voćnjaku.

Infekcije ostvaruje kroz cvet, a odatle se dalje brzo širi u peteljke, mladare i rodne grane. Sušenje cvetova, a kasnije i letorasta, usporava porast i pravilno formiranje krune. U našoj zemlji ovo je bolest koja se u manjem ili većem procentu javlja svake godine.

Za sprečavanje infekcija i pojavu bolesti treba primeniti preparat kao što je Dionis plus u količini 2 l/ha (20 ml u 10 l vode). Prvi tretman preparatom uraditi na početku cvetanja (10 odsto cvetova otvoreno), a drugi tretman u fazi punog cvetanja.

Ovim tretmanima treba dodati folijarno hranivo Wuxal Ascofol u količini 1 l/ha (10 ml u 10 l vode). Hranivo je sa visokim sadržajem organske materije izolovane iz morske alge, koja je zbog osobine brzog rasta postala novi izvor prirodnih hormona rasta.

Zbog biljnih hormona i prisustva lakopristupačnog bora u formulaciji, hranivo stimulativno utiče na mnoge fiziološke procese u biljkama. Primena na početku i u punom cvetanju koštičavog voća, pospešuje klijanje polena i time utiče na bolje oplođenje i pravilnije formiranje plodova, povećanje otpornosti biljaka na biljne bolesti i temperaturni stres. Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa zaštitom voćaka pozovite 011/7852-767.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar