NAJNOVIJE

Okupljanje malih proizvođača način za veći izvoz u Rusiju

Glavni cilj Vlade, kada je reč o poljoprivredi, jeste razvoj prerađivačkog sektora, s obzirom na to da je najveći problem Srbije što se roba visokog kvaliteta prodaje po niskim cenama, kao i što su uglavnom po sredi primarni poljoprivredni proizvodi, smatra ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović.

On u emisiji „Energija Sputnjika“ kaže da je Srbija, nakon dve godine smanjivanja budžeta za agrar, najzad dobila povećanje, i to u iznosu od osam odsto, što je oko 3,32 milijarde dinara, čime je ostvaren nov finansijski rezervoar koji će omogućiti realizaciju svih ciljeva o kojima je bilo reči u prethodnih nekoliko meseci.

„Mislim da je ovaj budžet odraz naše odlučnosti da menjamo stvari u poljoprivredi i da se okrenemo onim merama koje mogu da razviju konkurentnost srpskih poljoprivrednika, i to ne samo onih koji se bave proizvodnjom nego i prerađivačkom industrijom“, ističe on.

Ministar to objašnjava time što svaka proizvodnja ima svoj određeni vremenski ciklus, pogotovu kada je reč o poljoprivredi, gde su rezultati nevidljivi u prvih nekoliko godina. On tvrdi da je država pripremila nekoliko alata kako da pristupi poljoprivrednicima, budući da postoji veliki deo koji nije ni upoznat sa svim podsticajima koji postoje.

„Država mora dati jasne smernice kakva su očekivanja na tržištu na srednji i duži rok kako bi svaki poljoprivrednik znao šta može da radi kako bi mu vrednost proizvodnje bila veća. Primera radi, prema zvaničnim podacima, u povrtarstvu prosečan profit koje ostvari poljoprivredno gazdinstvo iznosi 10.800 evra. Svesni smo izneverenih očekivanja poljoprivrednika, upravo zbog toga su i usvojene takve mere koje daju izvesnost i sigurnost. Samim tim, sve što je utvrđeno u budžetu, biće i isplaćeno. Mi nudimo sigurnost, tako se gradi država. Poljoprivreda je dugačak proces, a mi želimo da gradimo poverenje“, dodaje sagovornik Sputnjika.

Govoreći o izvozu poljoprivrednih proizvoda u Rusiju, Nedimović ističe da posao ide izuzetno dobro, naročito u sektoru voćarstva. Potrebno je, dodaje on, uložiti dodatne napore kako bi se okupili manji proizvođači po celoj Srbiji i time ruskim kupcima obezbedila veća količina robe.

„Mi smo preko 50 objekata u oblasti mleka i mesa akreditovali kod ruskih specijalizovanih agencija, a sa druge strane razvijamo nove proizvode, u toku su i pregovori kako bi se proširio spisak proizvoda u okviru sporazuma o slobodnoj trgovini, poput smrznute živine, pojedinih vrsta sireva. Rusko tržište je jako atraktivno za Srbiju, posebno u voćarstvu i povrtarstvu. Na nama je da nađemo modele kako da budemo još primamljiviji“, naglašava ministar.

Kada je reč o finansijskim podsticajima, Nedimović tvrdi da je država izdvojila značajna sredstva, kako za agrar tako i za stočarstvo. Istovremeno, dodaje on, biće iskorišćeno i svih 175 miliona evra iz IPARD programa EU, što je, kako kaže, jako važno, jer će na taj način više sredstava iz budžeta Srbije ostati manjim poljoprivrednim proizvođačima. Država će stimulisati i program takozvanog „mladog poljoprivrednika“, kojim će se promovisati ideja da se mladi ljudi iz gradova vrate u selo, a predviđeni su i dodatni podsticaji za organsku proizvodnju, i to za 40 odsto veći u odnosu na konvencionalnu poljoprivredu.

(rs.sputniknews.com)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar