Obojeni kupusi: Trajni u buretu – ukusni u tanjiru!
Glavice i lišće kupusa mogu biti zelene, crvene i roza boje. Crveni kupus još nazivajui plavi i ljubičasti. Potrošači se često pitaju koji je od ovih kupusa bolji za čuvanje, kiseljenje i za jelo. U odnosu na zeleni, crveni kupus ima dve mane – grublje listove koji posle termičke obrade poprimaju neugledno smeđe-sivu boju. Ali zato ima mnogo više prednosti. Uspešno se čuva preko zime u nezagrejanim prostorijama, ne gubi svoju karakterističnu boju prilikom kiseljenja, a pravilno ukišeljen u buretu zadržava kvalitet glavica sve do prvih prolećnih dana.
Crveni kupus IMA DVOSTRUKO VIŠE VITAMINA OD ZELENOG KUPUSA, A I ZNATNO JE LEKOVITIJI.Ako se redovno konzumira ubrzo normalizuje visoki krvni pritisak i poboljšava metabolizam čovečjeg organizma.
Sada postoje i hibridi između belih i crvenih kupusa, kao što je golubanac, i hibridi između crvenih sorti, kao što je violeta.
Golubanac ima lišće roze boje, a prosečna masa glavice je oko dva i po kilograma. Može da se gaji kao letnji ili jesenji kupus, za kiseljenje. Glavice ne pucaju. Mogu dugo da stoje u bašti i beru se sukcesivno. Pri tome, masa glavica se povećava, a time i ukupan prinos. Kočanj je mali, a time i kuhinjski otpadak. Posle seče glavica ostaje po 10-15 krupnih spoljnih listova koji se mogu iskoristiti za ishranu životinja.