NAJNOVIJE

Moja bašta – moje povrće

Gajenje povrća i uopšte poljoprivredna proizvodnja je veliki izazov, kako za one koji se time profesionalno bave, tako i za one koji gaje povrće i voće za svoje lične potrebe.

Obično su vikendaške ili zavičajne bašte prepuštene uticaju vremenskih uslova i pojavi bolesti i štetočina.

Vikend povrtari nikad ne znaju šta ih čeka kada dođu sledeći put i svaki odlazak je, pored one sreće što ćete videti svoje biljke – i uvek prisutna bojazan za neke loše scenarije koji su uvek izvesni. Dosta toga se dogodi od jednog do drugog dolaska, a to je obično period od nedelju dana.

Dogode se i mnoge lepe stvari, ali i one koje ne želimo. Lepa su ugodna iznenađenja, paradajz i paprika koji su za sedam dana stigli za berbu… Ali, promene na listu paradajza, koje niste prošli put primetili, vas brinu. Sumnjate da nije u pitanju opasna bolest plamenjača. Nešto vam je izbušilo kupus…

Vikend povrtari moraju biti vrlo domišljati da bi osigurali zdraviji rod. Treba pratiti dugoročnu vremensku prognozu. Ukoliko će kiša biti više dana, postoji mogućnost za pojavu plamenjače, pa neke biljke možete pokušati preventivno da zaštitite prirodnim ili sintetičkim fungicidima. Svakako da bi sve ovo radili i da ste u bašti svaki dan, ali kad vas nema na više dana, na dan dolaska morate sve poslove dobro isplanirati. Dobro pregledajte sve biljke kako bi ste uočili da li im nešto nedostaje ili ih je nešto počelo napadati kako biste se što bolje pripremili za sledeći dolazak.

Posebno obratite pažnju na listove na kojima se prvo javljaju promene usled gljivičnih bolesti (ali i sve ostale promene), kako biste ih uklonili i usporili širenje zaraze i za sledeći dolazak pripremili neki prirodni rastvor. Birajte povrtarske vrste koje su se pokazale da dobro uspevaju na vašem zemljištu i birajte one sorte koje su vam se učinile otpornijim na bolesti. Preporučujemo vam malčiranje, jer dobro štiti zemljište od isušivanja i korova.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar