NAJNOVIJE

Magnolija: „LALA“ NA DRVETU

Od polovine marta pa sve do kraja jula, možemo u vrtu imati čudesno lepe cvetove koji podsećaju na bele, roze i lila tulipane (lale).

Ni jedno drvo nema tako krupno, čudesno lepe izražene pojedinačne cvetove. Cvetovi posebno dolaze do izražaja jer u doba cvetanja na granama nema lišća. Od oko 80 vrsta magnolija, u hortikulturi su raširene oko 10 čistih vrsta i veliki broj varijeteta nastalih ukrštanjem i selekcijom u svetskim rasadnicima.

U Srbiji se najčešće se sreće hibridna magnolija nastala ukrštanjem dve istočnoazijske vrste. Boja cveta je svetlo roza. Rasadničari ovu vrstu mogu razmnožiti putem zelenih reznica u junu.

Zvezdasta bela magnolija je niski, listopadni žbun, sporog rasta koji najranije cveta od svih magnolija, sredinom marta. Cvetnih latica ima 12-15 sasvim bele boje, cvet divno miriše. Razmnožava se zelenom rezidbom.

Zimzelena američka magnolija ima veoma krupne cvetove bele boje i krupne kožaste listove, slične fikusu. Ima je u primorju i kontinentalnim krajevima, starih po nekoliko desetina godina, gde redovno cvetaju tokom leta. Cvet je jako prijatnog mirisa.

Zimzelena magnolija se razmnožava semenom, ali cvetanje počinje tek posle 12 godina. Biljke dobijene iz reznica cvetaju posle 4-5 godina. Seme se može sakupiti krajem septembra sa odraslih stabala. Biljke će nići krajem aprila a nakon dve godine mogu se presaditi u vrt. U vrtu ih treba zasaditi na mesto zaklonjeno od zimskih vetrova.

Tulipan magnolija je žbun s više stabala i cvetova, ljubičaste boje. Cveta kasnije od hibridne magnolije, u drugoj polovini aprila. U kišovitim letima ili ako se vrt redovno leti zaliva, tulipan magnolija će cvetati tokom jula.

Kod magnolija se orezuju donje grane ili se od njih prave poveljenice koje se posle dve godine odvajaju od matične biljke. Krošnja se ne orezuje. Sve listopadne magnolije ne podnose nimalo kreča u zemljištu. Na građevinskom šutu oko novog objekta nikada nećete odnegovati magnoliju.

Obzirom da imaju plitak, rizomatičan korenov sistem, traže dosta vlage i humusom bogato zemljište.. Magnoliju treba saditi kao soliter u travnjaku. Ne podnosi neposrednu blizinu lipe, bagrema, oraha, breze i voćki. Listopadne magnolije se mogu nabaviti u svim većim rasadnicima ukrasnog bilja u zemlji, zimzelena je na žalost, dosta retka u Srbiji.

(Moje selo)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar