Isplativost savremene poljoprivredne proizvodnje uveliko zavisi od odnosa između veličine ulaganja, ostvarenog prinosa i situacije na tržištu (na kraju sezone).
Materijalna ulaganja u osnovne agrotehničke mere u celom procesu, za proizvođača, jedina su izvesnost – sve ostalo je u domenu očekivanja, odnosno, verovatnoće. Kako se osigurati da se ta značajna ulaganja konačno ostvare i kao visok prinos? Kako ih zaštititi od nepredvidljivosti prirode?
Tržište već raspolaže savremenim sredstvima koja se savršeno uklapaju u izloženi koncept, odnosno kao dodatak standarnim agrotehničkim merama: uz prihvatljivu cenu, uspevaju da kod biljke aktiviraju procesne, sistemske rezerve. Podstaknuta, optimizacijom životnih procesa, jedinka postaje otpornija na izazove okruženja i samim tim uspešnija je u svojstvenoj proizvodnji.
Interesantna je činjenica da je slično sredstvo u Srbiji otkriveno i primenjivano još u prošlom veku! Jedna od rodonačelnica stanovišta, da je priroda našla odgovore na mnoga pitanja koja čovek čak nije još ni postavio, bila je dr Danica Gajić, pronalazač bioaktivatora agrostemin.
U laboratoriji Biološkog instituta u Beogradu stvorila je prirodno sredstvo od biljnih ekstrakta, čija primena podstiče gajene biljke da aktiviraju, intenziviraju i usmere sve svoje urođene potencijale na preživljavanje, odnosno, plodonošenje. Veći prinos uz bolji kvalitet roda postiže se na prirodan način (kompeticijom), bez primene veštačkih hemikalija i u okviru genetskih potencijala tretirane biljke.
Posebnost ovog sredstva je u tome da se dobija od sirovina iz prirode, ono ne menja urođene reakcije biljke (nije na bazi fitohormona), nije fitotoksično i nije toksično – ne postoji karenca.
Opredeljenje proizvođača za organsku (“zelenu”) biljnu proizvodnju, kao trenutno najisplativiju, ne isključuje primenu navedenog sredstva. Naprotiv, agrostemin se nalazi na listi SIBIOZ Ministarstva poljoprivrede čija se primena dozvoljava za upotrebu u proizvodnji “zdrave hrane”, zasnovanoj na principima “Organike”. Povećanjem prinosa za 10–15 odsto i uz poboljšani kvalitet, ne trujući sredinu, čini ovaj vid proizvodnje još profitabilnijim. Dodatne informacije potražite od našeg stručnjaka (064/147-8008).
(Novosti)