NAJNOVIJE

Kako dezinfikovati zemljište za tople leje?

PRE punjenja toplih leja, mešavinu zemlje (supstrat) treba dezinfikovati. Dezinfekcija se može obaviti vodenom parom ili hemijskim sredstvima. Predlažemo vam tri načina za dezinfekciju manjih količina zemlje pomoću vodene pare.

* Na dno većeg kazana nalije se voda i pod njim podloži vatra. Neposredno pre isparavanja vode stavlja se na oko 15do20 cm od dna rešetkasti sud sa supstratom za dezinfekciju i poklopi. Vatra mora biti jaka da bi voda što više isparavala. Vodena para prolazeći kroz supstrat u toku od 15-20 minuta uništiće štetne gljivice, štetočine i korovsko seme. Dezinfikovani supstrat odlaže se na dezinfikovani prostor i pokrije plastičnom folijom, a zatim se nastavi sa sledećom količinom sve do završetka posla.

* Za dezinfekciju supstrata postupkom zaparivanja može se iskoristiti i kazan za destilaciju alkohola. Vodena para proizvedena u zatvorenom kazanu odvodi se crevom u osnovu formirane gomile supstrata. Vreme zaparivanja zavisi od veličine gomile sa supstratom i intenziteta isparavanja vode. Što je isparavanje duže i intenzivnije, pouzdanost dezinfekcije je veća.

* Za dezinfekciju mešavine supstrata može se preurediti i obično limeno bure od 200 l. U donjem delu bureta na visini od 20 do 25 cm postavlja se perforirana ploča. Na tom delu montira se slavina za ispust vode i cev za dovod vode. Bure se postavi na postolje iznad vatre. Gornji deo bureta služi za smeštaj supstrata za dezinfekciju.

Radni postupak je sledeći: u donji deo bureta, deo blizu rešetke, sipa se voda, a iznad rešetke stavlja se supstrat koji se dezinfikuje. Kada vodena para probije materijal (nakon 15 – 20 minuta)može se izvaditi masa supstrata, a staviti nova. Dezinfikovani supstrat se istresa na gomilu i prekrije čistom plastičnom folijom. Nakon 7 dana supstrat se može koristiti za planiranu namenu.

Za hemijsku dezinfekciju najčešće se koriste preparati koji deluju gasom – fumiganti („basamid“). Prilikom njihove primene temperatura treba da bude iznad 15 stepeni C. Osim uništavanja mikroorganizama, ovi preparati uništavaju i seme korovskih biljaka (imaju herbicidno dejstvo).

Posle nekoliko dana dezinfikovana smeša stavlja se na složen nezgoreo stajnjak tople leje, u sloju od 10 do 20 cm, što zavisi od toga da li će se biljke u istoj leji duže ili kraće zadržati. Ukoliko ostaju duže, sloj treba da bude deblji, a ukoliko se planira pikiranje rasada, onda tanji.

Pod jednim prozorom tople leje potrebno je od 0,20 – 0,25 metara kubnih pripremljene mešavine. Pošto se zemljište poravna, stavljaju se prozori i pokrivaju asurama. Prvih nekoliko dana posle toga isparavaju iz nezgorelog stajnjaka razni štetni gasovi, a javlja se i visoka temperatura. Nakon 7-10 dana leja se otvara, zemljište prekopava, da bi se odstranili štetni gasovi i zemljište provetrilo, a zatim se obavlja setva.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar