JESENjE đubrenje voćaka obavlja se po završetku vegetacije, obično posle opadanja lišća.
Takođe je preporučljivo da se đubrivo zajedno sa opalim lišćem zaore i tako se zaraza biljnim bolestima svodi na najmanju meru.
Voćke se uglavnom đubre kompleksnim mineralnim hranivima ili stajnjakom. Mineralno đubrivo se rastura svake godine u voćnjaku, a stajnjak unosi svake četvrte u količini od 30 do 40 tona po hektaru.
Od kompleksnih mineralnih đubriva mogu se koristiti hraniva različitih kombinacija. Iskustva su pokazala da su za đubrenje voćaka pogodne kombinacije 14:14:14; 16:16:16; 10:12:36 i 10:12:26:1. Za đubrenje drvenastih voćaka najbolja je ova poslednja kombinacija, jer je odnos azota, fosfora i kalijuma u njoj najpovoljniji za voćke. Osim toga, ovo đubrivo sadrži jedan procenat magnezijuma, koji povećava otpornost voćaka prema mrazu.
Koja će se količina ovih đubriva upotrebiti, zavisi pre svega od broja voćnih stabala po hektaru, zatim od voćne vrste i podloge, starosti voćaka , plodnosti zemljišta…
U principu količina đubriva kreće se od 300 do 1000 kg po hektaru. Voćke prema starosti treba đubriti sledećim količinama – voćka stara od tri do pet godina (0,5 kg), od šeste do 10. godine (1 kg), od 11. Do 15. godine (2 kg), stabla starija od 15 godina (3 kg).
Prema ovim normama navedenu količinu đubriva treba pomnožiti s brojem stabala i dobiće se potrebna količina hraniva po hektaru. U godini kada se voćnjak đubri stajnjakom, količina mineralnih hraniva se može smanjiri za 10 do 20 odsto.
Voćnjak se đubri tako što se hranivo rasturi po celoj površini parcele, ali se od redova stabala odmakne 20-40 centimetara, zavisno od njegove starosti i razvijenosti krošnje. Posle rasturanja, đubrivo se zaorava na 10 do 15 cm dubine zajedno sa korovskim biljkama.
Pojedinačna voćna stabla na okućnici se đubre tako što se rasture ispod krošnje na udaljenosti od 10 do 40 cm od stabla, zavisno od starosti voćke, jer se na tom prostoru ne nalaze žile sisalice, već debele žile koje ne mogu da usisaju hranljive materije.
Krajem zime, u drugoj polovini februara, u voćnjak treba uneti azotno đubrivo u količini od 200 do 400 kg po hektaru.
(Novosti)