Povrtarske i ratarske useve ne bi trebalo gajiti uzastopno na istom zemljištu. Koji su predusevi pogodni za narednu setvu i sadnju nekih vrsta povrća?
Plodored je izmena useva u narednoj setvenoj sezoni i važi za sve ratarske i povrtarske poljoprivredne kulture. Ratraske i povrtarske useve ne bi trebalo proizvoditi uzastopno na istoj zemljištu, a nikako vise od dva puta.Ukoliko se ista vrsta uzgaja često ili uzastopno na istoj površini, prinosi i kvalitet plodova će biti smanjeni, a najveća opasnost preti od prenamnožavanja insekata i čestih pojava raznih bolesti. Zbog toga treba sastaviti dobar plodored, odnosno isplanirati prostornu i vremensku izmenu povrća i ratarskih useva.
Kod čestog natapanja i orošavanja povrća narušava se mrvičasta struktura zemljišta i ubrzava mineralizacija humusa pa tako povrće koje troši puno vode, kao što su paradajz, paprika, krastavac i kupusnjače se u dobrom plodoredu izmenjuje s korenastim, lukovičastim i mahunastim koje ne treba puno zalivati. Kao povolji predusevi se preporučuju:
Paprika: za korenasto povrće i višegodišnje trave, kupusnjače: za krompir, paradajz, Kupusnjače: za mahunarke, korenasto povrće, leguminoze,
Korenasto povrće:za paradajz, paprika, krastavac, mahunarke,
Grašak i mahunarke: za paradajz, paprika, krompir,
Krastavac i lubenica: za paprika, paradajz, krompir, leguminoze i trave,
Luk:paprika, lubenice.
U plodoredu je bitno poznavanje zahteva biljaka prema pojedinim hranivima.
Lisnate biljke zahtevaju više azota: salata, kupus, kelj, karfiol, brokoli.
Biljke ploda više zahtevaju fosfor i kalcijum: paradajz, paprika, patlidžan, krastavci, dinje.
Korenaste biljke- imaju potrebu za kalijumom: luk, šargarepa,beli luk, rotkvica, krompir. Neke povrtarske vrste imaju visoke zahteve za mikroelementima. Sumpor “obožavaju” luk i kupusnjače, gvožđe – spanać, blitva, brokoli,pasulj, paradajz – magnezijum: paradajz, patlidžan, blitva i luk, dok je celeru potreban bor.