NAJNOVIJE

ŽIVINA – Otklonite greške pri inkubiranju jaja

Mali postotak izleženih pilića ne zavisi toliko od rasnih odlika nosilja, koliko od svega što prethodi nasađivanju, odnosno ulaganju jaja u inkubator. Često su u pitanju samo naizgled nevažne sitnice koje treba izbeći. Navodimo neke od njih koje nam je predočio iskusni odgajivač rasnih kokoši Danilo Dača Brkić iz Kusatka kod Smederevske Palanke.

* Селекција петлова на крупноћу је у последње време све чешћи узрок смањења плодности расне живине. Сразмерно повећању телесне тежине у односу на стандардну, опада и проценат оплодње.

            * Однос кока и петлова у јату мора се прилагодити раси живине. Оријентационо, пуна оплодња лаких раса се постиже ако по 1 петлу има 10-12 кока. Када су у питању тешке расе, не би смело бити више од 8 кока по петлу. Важно је и да живинар редовно прати активност приплодних петлова, како би лоше благовремено искључио из матичног јата.

* Хигијени гнезда треба посветити пуну пажњу, јер су јаја најподложнија инфекцијама док се хладе. У то време се нагло смањује запремина унутрашњег дела јајета, а спољашњи ваздух улази кроз поре љуске у унутрашњост. Чиста простирка у гнезду умањује могућност да с ваздухом у јаја продру и микроорганизми.

            * Јаја треба прикупљати у што краћим временским размацима. Запрљана јаја с пода се не смеју користити за насад, нити прикупљати у исту посуду с чистим. Већа количина оваквих јаја се добија ако у живинарнику има више расквоцаних кока од гнезда.

* Дужим задржавањем јаја у гнезду може доћи до пропадања ембриона. Односно, док су јаја на топлом, под квочком, брзо започиње деоба ћелија у ембриону. Премештањем на хладно, такав заметак пропада.

* Најпогодније време за дезинфекцију је док су јаја још топла. Учинак је потпун ако хлађењем кроз љуску продире стерилан ваздух.

* Јаја се не смеју чувати збиијено наређана, већ треба обезбедити уједначено расхлађивање. Најбоље је ако се стављају у картонске подлошке с врховима окренутим на горе. Тада се жуманце задржава у централном делу и не постоји опасност од слепљивања.

* Дужина чувања утиче на квалитет и тежину једнодневних пилића. Поред тога, сваким даном проценат лежености опада за око 0,5.

* Идеално је ако се јаја чувају на 70-80 % влажности. Оптимална температура до трећег дана је 21-24 степена, а од четвртог до седмог 15-16 .

* Дуготрајним складиштењем ембрион се може сачувати само у посебним услови-ма. Циљ је да се смањи на минимум испаравање течности из јаја, па их треба заклонити од промаје и струјања ваздуха. Температура треба да буде 11-12 степени, а влажност ваздуха повећана на 80-85 %.

* Шест до осам часова пре улагања, инкубатор и јаја треба загрејати на 23 степена. Првих седам дана их не треба окретати. Тек након тога се разграђују творевине које држе жуманце у средишњем делу јајета. Зато их до краја лежења треба редовно окретати, да би се спречило слепљивање за љуску и пропадање ембриона.

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar