NAJNOVIJE

Viola cveta i ispod snega

DAN i noć je otporna biljka, ne traži posebnu negu i prihranu, a gotovo je i jedini cvet koji ulepšava balkone i bašte tokom zime.

Ova zemljasta biljka uspeva u svakom zemljištu. Mogu da se poseju praktično bilo kada i bilo gde. Ukoliko se to uradi krajem leta, cvetaće tokom zime. Ukoliko se posade u proleće davaće cvetove sve do kraja leta. Ako se poseju u jesen, uspešno će prezimiti i procvetati u proleće. Međutim, pošto je ovo jedna od retkih biljaka koje su sposobne da cvetaju i ispod snega, najbolje je presaditi je u jesen. Sadi se na razmak od 20 santimetara i brzo će prostor popuniti zelenim listovima i šarenim cvetovima.

Ljubičica dan i noć se najviše koristi za jesenju i prolećnu dekoraciju vrtova i balkona, a veoma lepo ukrašava ivičnjake u baštama i lejama. Koristi se i kao pokrivač tla između lukovičastih ukrasnih biljaka i između grmlja. Fantastično izgleda u prozorskim sandučićima, ali i u žardinjerama kao prvi red cveća sa visokim perenama.

Postoji i mini viola sa sitnim cvetovima koja se divno kombinuje i zauzima malo mesta. Ljubitelji cveća sve više nabavljaju hibride koji imaju baršunaste cvetove, a među njima je viola poljubac, koja je zaista posebna. Jedno je sigurno, viole zaslužuju drugačiju posudu od ostalog cveća, a najlepše su u vintidž kofama i posudama.

Zaliva se predveče, najbolje tri puta nedeljno i to direktno u zemlju, a ne preko listova. Ukoliko se sadi za leto onda je od proleća treba zalivati svake večeri. Treba imati u vidu da iako hladnoća i mraz ovoj biljci ne mogu da naškode, dan i noć je veoma osetljiv na vlagu. Zbog toga je najbolje da se saksija postavi na mesto zaštićeno od padavina. Zemlja ne sme da bude suva, ali je treba kontrolisano zalivati.

Da bi se produžilo cvetanje i da bi biljka bila zdrava, redovno treba uklanjati uvele i oštećene cvetove i listove. Kada se viola lepo primi, ne mora da se prihranjuje, ali će joj tečno đubrivo svakako koristiti da lepše i duže cveta.

Raznožavaju se semenom ili deobom bokora. Treba imati u vidu da je ovo jednogodišnja biljka (iako stručnjaci tvrde da je dvogodišnja), pa je lepše posaditi novu. Naime, već posle nekoliko meseci cvetanja stablo im se izdužuje, a cvetovi su sve sitniji. Zbog toga se viola gaji od jeseni do proleća i onda zameni letnjim perenama.

Rđa, pegavost, plamenjača, pepelnica, lisne vaši i još mnoge druge bolesti mogu napasti violu. Ova biljka je prilično jeftina i lako se prima, pa je najjednostavnije nabaviti novu i odstraniti obolelu biljku.

BOGAT SPEKTAR BOJA

DAN i noć dugo i veoma lepo cveta, a pet latica je prilično veliko u odnosu na veličinu biljke. Gotovo da i ne postoji boja u kojoj ovo cveće nema latice. Pored bele, žute, crvene i ljubičaste, mogu se naći i viole u crnoj ili dve-tri boje. Klasična kombinacija je kada se dan i noć žute boje posade pored biljaka koje su plave, što je direktna asocijacija na ime. Lepo je i kada se pomešaju crvena i žuta ili crvena i ljubičasta viola.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar