U selu Ratkovu sa 900 domaćinstava, gotovo svaka druga kuća bavi se gajenjem maline. Inače, poslednjih godina ova voćna vrsta polako osvaja sve krajeve Vojvodine.
Saša Tijanić je napustio posao grafičara u Novom Sadu i prvi se posvetio uzgoju malina u ovom kraju, a mladi Danilo Šćepanović, diplomirani pravnik i ne pomišlja da traži posao u svojoj struci, iako ima svega 2,5 jutara malina.
– Sa te površine imao sam prinos od 20 tona malina i zaradu kakvu ne bih mogao imati kao pravnik ni u jednom legalnom poslu – kaže Šćepanović koji je jedno vreme bio zaposlen u SO Odžaci, ali sad, kako kaže i ne pomišlja da „slobodu paora zameni za stranačku potčinjenost službenika“. Maline je prodavao po ceni od 170 do 250 dinara za kilogram.
Osim od plodova malina, Ratkovčani su dobro zaradili i od prodaje sadnioca koje koštaju od 20 do 30 dinara. Kupcima širom Balkana poslaće nekoliko stotina hiljada sadnica.
Porodica Utvić na svega oko 1,5 jutara gaji malinu i aronije i na tom poslu radi majka, otac, dve kćeri i sin. Prave oko 30 vrsta marmelada, sokova, likera koji su veoma traženi na tržištu.
– Suprug i ja smo ostali bez posla i na svu sreću neko je došao u Ratkovo sa idejom da zasadi maline i tako smo se spasili, ne samo mi, nego i desetine drugih porodica – kaže Mira koja dodaje da će ove godine više uložiti u proizvodnju i prilagoditi je standardima Evropske unije.
( Blic )