RODNI potencijal jagoda za narednu godinu formira se od septembra do polovine novembra. U to vreme odvija se diferenciranje cvetnih pupoljka.
Koliko će se formirati cvetnih pupoljaka najviše zavisi od primenjenih agrotehničkih mera posle berbe – uklanjanje stolona, održavanje i obrada zemljišta, uništavanje korovskih biljaka, đubrenje, navodnjavanje i zaštita od biljnih bolesti i štetočina.
Posle berbe jagoda treba uklanjati stolone sa živićima u više navrata sve dok izbijaju. Ne treba dozvoliti obrazovanje živića jer bokori bez stolona i živića daju za 50 odsto veći prinos plodova. Stoloni se mogu zakidati noktima, makazama ili kultivatorima pri redovnoj obradi zemljišta. Ne treba ih kidati vučenjem jer se time povređuju bokori jagode.
Održavanje zemljišta u čistoj obradi obavlja se radi uništavanja korova i čuvanja vlage u zemljištu. Zemljište se plitko obrađuje (5-6 cm) i obično se kombinuje sa uklanjanjem stolona. Osnovno đubrenje NPK đubrivima obavlja se u toku septembra (500-600 kg po hektaru.
Posle berbe nastupa sušni šeriod pa se zasadi jagoda navodnjavaju (kap po kap, brazdice, veštačka kiša). U tom periodu potrebno je zaštititi zasad od pegavosti lista kod onih sorti koje su podložne ovoj bolesti. Prvo prskanje se izvodi odmah posle berbe, a drugo početkom septembra.
(Novosti)