Na početku bremenitosti ovce nemaju nekih većih zahteva kada je u pitanju ishrana. Međutim, kako bremenitost odmiče, tako i zahtevi rastu, a najveći su u poslednjih 60 dana bremenitosti.
Потребе оваца у другом периоду бременитости веће су за око 20% енергетске вредности исхране и за 30-40% вредности протеина,јер се продужењем тако бременитости убрзавају метаболички процеси у организму.
Повећање масе ембриона настаје углавном у току последњих 50-60 дана бременитости.Ове потребе могу бити и веће уколико овце нису завршиле свој пораст или су у нижој кондицији.
У току ембрионалног развоја полако се формирају важне особине,значајне за висину производње у екстраутерном животу-развитку.Зато је изузетно важно овде хранити са добро избалансираном оброцима у свим хранљивим материјама и енергији, а нарочито у протеинима,макро и микроелементима и витаминима.
Ако се сјагњење овце држе на паши слабијег квалитета,а онда током два месеца пре јагњења треба оброк комплетирати са 200-300 грама концентрата
са додатком од око 25 минерала.Практичан пример оброка за овце у последњој трећини гравидности може да изгледа овако:
-ливадско сено 1,5-2 кг
-силажа кукуруза 2-3 кг
-концентрат 0,5 кг
-минерална витаминска смеша 25 грама
Овцама које су сјагњене не треба давати хигијенски неисправну силажу;као што је буђаво,труло,плесниво или превише кисело.Такође је опасно давати и силажу кукуруза која је хладна и смрузнута.
Зато се силажа пре давања уноси 2-3 сата у објекат-пре давања животињама.
Кабаста храна овцама се даје више пута у току дана(најмање два пута) а концентрат –једном, најбоље ујутру.