NAJNOVIJE

Prolećni i letnji rez kajsija i dunja

Iako se obično ne misli da je tako, u praksi se pokazalo da uz ostale mere, rezidba može biti jedan od najvažnijih uslova gajenja kajsije.

Za razliku od mnogih drugih voćnih vrsta, iskustvo poslednjih godina pokazuje da kajsiju treba rezati pred sam početak vegetacije, pa čak i onda kada je ona počela. Na ovaj način se u velikoj meri može izbeći opasnost od opasne bolesti – apopleksije.

Kajsija rađa na mešovitim, tipičnim rodnim granama, na kojima su i cvetni i lisni pupoljci. Mešovite rodne grane, dužine 30-50 cm, obrazuju se u uslovima produžene vegetacije i zavisno od dužine, cvetni pupoljci su na celoj grani ili samo u donjem delu. Ako su gusto izbile, ove grane se samo prorede, ali se ne skraćuju.

Kratke, tanke jednogodišnje grane se uklanjaju iz osnove. Kratke rodne grane na prošlogodišnjim mešovitim granama i na starijem drvetu, dužine oko 10 cm, takođe se ne orezuju.

Prevremeno rodne grane obrazuju se na vrhovima mešovitih rodnih grana u drugoj polovini leta. One se u narednoj rezidbi takođe ne uklanjaju.

Inače, kajsija se orezuje u tri vremenska roka – u proleće pre kretanja vegetacije, krajem maja i početkom juna i krajem jula i početkom avgusta, o čemu ćemo opširnije pisati kasnije.

Dunja rađa na kratkim, vitim i dugim grančicama. Kratke rodne grančice se ne skraćuju, jer im se rodni (mešoviti) pupoljci nalaze pri vrhu (obično 1 – 3). One se izrođavaju nakon 3 – 4 godine rađanja, pa je zbog toga potrebno imati i jačih porasta na kojima će se u međuvremenu formirati nove.

Vite rodne grančice se po pravilu ne skraćuju, već se samo proređuju. Skraćivanjem dugih grana se kod dunje može potencirati bolje grananje i rast novih kratkih i vitih grančica, što nije uvek slučaj kod drugih jabučastih vrsta.

Letnja rezidba dunje, ili rezidba na zeleno takođe se može obavljati i ona daje veoma povoljne rezultate.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar