POSLE nekoliko blagih zima, ove godine je januar, sa snegom i niskim temperaturama, pokazao svoje pravo lice.
Svi koji su u vrtu uradili preventivne mere o kojima smo prethodno pisali (vezivanje zimzelenog žbunja, zaštita biljaka, umotavanje u akril folije, orezivanje izraslih grana), u ovim zimskim neprilikama neće imati problema i mnogo posla u bašti, osim redovnog stresanja snega sa otežalih grana drveća. Oni koji nisu imali vremena da zaštite biljke ili iz nekih drugih razloga to nisu uradili tokom suvih jesenjih dana, moraće urgentno da deluju.
Recimo, najvažniji posao u snežnom vrtu je otresanje snega dugačkom motkom sa šiblja. Otresanje treba raditi veoma oprezno i to kada su niske temperature, kako ne bi došlo do pucanja kore i grana. Otresanje se radi lagano, nežnim pokretima kako bi se rasteretio gabarit stabla i grane ne bi počele da se lome od težine. Isto važi i za biljke u žardinjerama – sneg mora da se otrese sa grana žbunova.
Treba strogo voditi računa prilikom bacanja industrijske soli (natrijum-hlorida) da ne dodiruje grane šiblja ili listove zimzelenih biljaka, jer može doći do oštećenja, čak i korenovog sistema.
Biljke koje nisu pokrivene, a trebalo bi da budu, na minusu ne smeju da se pokrivaju. Sačekajte prvi dan da temperatura bude u plusu i tada stavite slamu oko korena biljke i umotajte grane agril folijom. Nije temperatura ispod nule toliko opasna za biljke, već umotavanje biljaka tokom minusa, jer će od kondenzacije zbog vlage početi da trule i propadaju.
Pravi nivo oštećenja i to koliko su biljke propale tokom hladnih i snežnih dana ne možemo znati dok ne krene puna vegetacija. Naime, obično su najviše uništene biljke oko kojih se posipa so iz gradskih službi. Takve su drvoredne sadnice pored puteva gde prolazi saobraćaj. Dakle, do marta, dok ne počne pupljenje ne treba dirati biljke, jer se ne zna da li je podzemni, korenov sistem očuvan i sposoban da pruži nove izboje.
S druge strane, ovolike padavine imaju pozitivnu ulogu jer su najbolji izolator korenovog sistema i štite ga od smrzavanja. Prilikom topljenja snega biljke će napraviti rezervoar sa vodom i lakše će tokom vrelog leta trpeti sušu.
(Novosti)