Lavanda je mediteranska biljka, ali može da uspeva i u našim klimatskim uslovima. Možete je gajiti u saksiji, bašti, ali i na velikoj plantaži za sušenje cveta i proizvodnju eteričnog ulja. Jedna velika plantaža, smeštena na desetine hektara, nalazi se južno od Niša, na Staroj i Suvoj planini.
Lavanda je višegodišnja žbunasta biljka, visine od 50 do 100 centimetara. Podnosi sušu i niske temperaturr i prava je ekološka biljka jer ne zahteva mineralna đubriva ni neku posebnu hemijsku zaštitu. Odgovaraju joj neplodna, ali ne i kisela zemljišta. Cveta već u prvoj godini, ali obilnije cvetanje kreće od treće godine.
Lavanda se razmnožava iz semena i reznicama. Za razmnožavanje reznicama potrebna je zemlja od tri dela treseta i jednog dela peska koja će omogućiti prijem kiseonika. Reznice mogu da se seku sve dok biljka raste, a najbolje u proleće pre cvetanja, ili u jesen kada se otvori cvet.
Odsecite grančice sa donje polovine odrasle zdrave biljke u dužini 7-13 centimetra, otkinite dva donja lista i taj deo grančice uronite u stimulator rasta korena, a zatim ih zabodite u pripremljeno zemljište na dubunu oko tri centimetra. Dobro zalivajte prvih dana, a onda proredite zalivanje. Posle šest nedelja – rasad presadite po želji (saksija, vrt, plantaža).
Od jednog razvijenog žbuna lavande dobija se oko jedan kilogram cveta. Najisplativije je prodavati ulje – čija je cena na svetskom tržištu od 80 do 100 evra po litru, a za njegovu proizvodnju potrebno je 60-70 kilograma cveta.
(Novosti)