NAJNOVIJE

Biljke bez zemlje, a ribe ih đubre

BUDUĆNOST gradova su – farme na krovu! Kompanija „Urbanfarmers AG“ zajedno sa svojim partnerima u Holandiji, pre nekoliko meseci otvorila je najveću urbanu farmu u Evropi, na vrhu jedne zgrade u Hagu, na 40 metara visine. Na njoj će uzgajati 45 tona povrća i 20 tona sveže ribe tokom cele godine. Farma ima 1.200 kvadratnih metara staklenika za povrće, 370 kvadrata ribnjaka i staklenik gde se primaju gosti i organizuju razne manifestacije. Tako će građani ovog holandskog grada moći da jedu super sveže povrće i ribu proizvedenu u sopstvenom komšiluku.

„Urbanfarmers AG“ je švajcarska kompanija specijalizovana za izgradnju komercijalnih prehrambenih pogona u gradovima. Od 2012. godine, „Urbanfarmers AG“ je izgradio i pustio u pogon prvu svetsku akvaponsku farmu na krovu u Baselu.

A šta je to akvaponika? To je drevna kineska poljoprivredna tehnika koju gotovo svako može da savlada i bude sposoban da na zdravstveno bezbedan način gaji začine, povrće i ribu. To je metod gajenja biljaka bez zemlje, jer sve hranljive materije obezbeđuju ribe, a usvajaju se preko vode.

Koje su prednosti akvaponike?

Akvaponika je čist način uzgajanja sopstvene hrane, koja zahteva mnogo manje vremena i truda od tradicionalne bašte. Korišćenjem akvaponike štedi se voda jer se bazira na zatvorenom sistemu koji ne zahteva redovno navodnjavanje kao konvencionalna bašta.

Na manjem prostoru se upotrebom akvaponike uzgaja više hrane. Riba proizvodi đubrivo za biljke, te se isključuje i upotreba hemijskih preparata i veštačkog đubriva. Akvaponični sistemi se lako sklapaju i rasklapaju što znači da su mobilni. Na taj način bašta može da prati svaku vašu selidbu.

Akvaponski sistemi se razlikuju po veličini, obliku i izgledu. Oni mogu biti veoma mali (zapremine desetak litara), ali i ogromni (zapremine nekoliko hiljada litara). I ovde važi pravilo – veći sistem, lakše uspostavljanje ravnoteže.

DOMAĆE VRSTE

Što se tiče izbora riba, on zavisi od toga da li će one služiti za ukras ili jelo. U našim uslovima najbolje je koristiti domaće vrste kao što su šaran, babuška, patuljasti somić (cverglan), sunčice i druge.

(Novosti)

Tagovi:

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar