NAJNOVIJE

Živa ograda od četinara

Ako želite da se ograda zeleni tokom cele godine, zasadite četinare. Otporni su na mraz i pogodni za kombinovanje sa drugim biljkama, a svoju lepotu i dekorativnost ne gube ni tokom zime.

Sade se od kasne jeseni do ranog proleća ukoliko zemlja nije smrznuta, a u kontejneru tokom cele godine.

Prilikom kupovine, birajte vrste približno iste visine, brzine rasta i forme. Važno je takođe da sadnice budu zdrave i lepo razvijene. Za formiranje manjih grupa posadite neparan broj sadnica zbog boljeg vizuelanog efekata. Kod niskih ograda, biljke se sade na razmaku od 30 do 50 cm, kod srednjih i visokih od 50 do 80 cm, a kod visokih zidova i do 1 m. Četinari se po pravilu sade u jednom redu, u prethodno iskopanom kanalu ili jamama 20 cm dubljim od vrha busena. Za zatrpavanje se preporučuje rastresita zemlja sa dodatkom humusnog đubriva, ili osmokota za četinare. Po završenoj sadnji biljke zalijte sa 30 l vode po sadnici. Najpogodnije vrste četinara za formiranje žive ograde su:

* Tisa – dugovečan spororastući četinar tamnozelenih iglica. Idealna za niske i srednje visoke ograde, na sunčanim ili senovitim mestima. Tisi odgovaraju svi tipovi zemljišta osim kiselog. Maksimalna visina ograde je do 2 m. Orezuje se u februaru.

* Lavsonov čempres – najbolje uspeva na sunčanom ili polusenovitom, ravnomeno vlažnom zemljištu. Dostiže visinu do 2,5 m. Orezuje se jednom godišnje, krajem februara. Ne podnosi suvo zemljište, radikalno orezivanje i dugo izlaganje veoma niskim temperaturama.

* Tuja – dostiže visinu od 2-3 m. Odgovara joj sunčno mesto i humusom bogato vlažno zemljište. Sadi se na rastojanju od 80 cm do 1 m, a orezuje se dva puta, u februaru i junu. Otporna na mraz, pruža odličnu zaštitu od vetra.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar