NAJNOVIJE

Zašto je u voćnjaku bitan brzi start?

PRETHODNIH nekoliko dana višegodišnji zasadi, voćanjaci i vinogradi, izašli su iz faze fiziološkog mirovanja i trenutno ih samo niske temperature održavaju i dalje u tom stanju.

Pre kretanja pupoljaka neophodno je uraditi zimsku rezidbu, koja je osnovna i najvažnija mera za uspostavljanje ravnoteže između rodnosti i vegetativnog porasta. Kada i koliko intenzivno rezati biljke zavisi od mnogo faktora, kao što su potencijal rodnosti, razvijenost korenovog sistema, biljna vrsta, sorta, željeni oblik krune, đubrenje itd.

Nakon rezidbe, a pre kretanja vegetacije neophodno je uraditi zimski tretman voćnjaka i vinograda. Ovaj tretman možemo označiti kao osnovni i u novijem sistemu zaštite i kao naophodni jer ovim tretmanom smanjujemo brojnost štetnih insekata kao što su: kalifornijska štitasta vaš, rđasta grinja koštićavog voća, krvava vaš, kruškina buva, jaja lisnih vaši i crvene voćne grinje ali i prouzrokovača biljnih bolesti kao što su: čađava pegavost lista i krastavost plodova jabuke i kruške (Venturia), kovrdžavost lišća breskve (Taphrina), šupljikavost lista i razne vrste bakterija kao što su: Erwinia, Pseudomonas i Xantomonas.

Zimsko prskanje voćnjaka i vinograda obavlja se u vreme mirovanja ili neposredno pred početak vegetacije, što je u našim uslovima druga polovina februara ili početak marta. Tretmani kod koštičavog voća, maline i kupine su nešto ranije nego kod jabučastog, jer ove voćne vrste kreću ranije sa vegetacijom.

Da bi imali kvalitetan plod u berbi moramo već sada početi ozbiljnu zaštitu, jer tržište ne prihvata oštećene plodove, tako da preventivni pristup suštinski menja filozofiju i strategiju zaštite. Preventivu započinjemo zimskim tretmanom. Za zimski tretman voćnjaka i vinograda, preporučuje se kombinacija preparata kao što su Everest, Letol EC i Savanur EC.

Količinu primene određuju prezimljujuće forme insekata i biljnih bolesti tako da je za brzi i odličan start sezone neophodno primeniti 0,5% (50 ml u 10 l vode) preparata Everest u kombinaciji sa 3-4% (300-400 ml u 10 l vode) preparata Letol EC i sa još 1,5-2 l/ha (15-20 ml u 10 l vode) preparata Savanur EC. Prilikom tretiranja potrebno je obezbediti da na biljku dospe homogen depozit sredstava za zaštitu bilja kako bi se obezbedio visok stepen efikasnosti preparata.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar