NAJNOVIJE

Šta sve deca mogu sama da rade u vrtu

DECA koja imaju iskustvo gajenja biljaka manje su probirljiva u hrani, odgovornija su i neuporedivo bolje znaju biologiju.

Većina dece bi sa zadovoljstvom radila u bašti ukoliko bi im roditelji dozvolili. Kada se jednom postavi, u bašti nema mnogo radova, ali traži svakodnevnu brigu. Isto važi i za cveće na balkonu kojem je potrebno redovno zalivanje i povremeno čupanje korova. Mali baštovani biće odgovorniji prema prirodi, a naročito ukoliko nauče da sklanjaju stvari nakon što obave poslove.

Dobar način da se dete natera da jede povrće koje ne voli je da ga samo odgaji, jer svako želi da isproba plodove svog rada. Uz poneko povrće, dobro je i da sade ili zalivaju cvetnice, jer su atraktivne. Deca treba da posmatraju presađivanje cveća, jer je neprocenjivo iskustvo da svojim očima vide kako izgledaju osovinski i žiličast koren, kako rizom, a kako lukovica. Takođe, deca koja provode dosta vremena u bašti ili na svežem vazduhu, uz razgovor o biljkama naučiće imena cveća i povrća, insekata i ptica, što će biti dobar osnov za biologiju.

Veoma je korisno da dete preuzme neke obaveze, a uzgoj biljaka je višestruko značajno iskustvo koje može i da pomogne u životu. Gajenje biljaka u kući je organska poljoprivreda, a zbog osećaja obaveze prema svom vrtu dete će, možda, odustati od želje da dobije ljubimca.

Od 3. godine deca će uživati da dodiruju zemlju i naročito da zalivaju. Najvažnije je da se zainteresuju za rad u bašti, ali ne mogu da dobiju važna zaduženja. Najbolje je zaposliti ih da zalivaju sveže posađeno cveće.

Od 5. godine su dovoljno stari da dobiju svoje zaduženje poput neke konkretne biljke o kojoj će brinuti. Treba ih zadužiti za izdržljivu biljku poput pasulja, koja ujedno vrlo brzo pokazuje rezultate truda.

Od 7. godine je vreme da dobiju svoj kutak koji će povremeno zalivati i pleviti, a veoma je važno da učestvuju u odabiru i sađenju biljaka. Najbolje je napraviti mali povrtnjak, jer u tom uzrastu uživaju da vide plodove. Čeri paradajz, paprika, šargarepa i pasulj su odličan izbor jer mogu da prate razvojni put od semena do ploda.

Od 9. godine mogu već da osmisle svoj deo bašte i razmisle o puteljku od cigala ili polomljenih ploča koji će sami napraviti. Sada već razumeju ulogu insekata, posledice suše i mogu da razlikuju korov od plemenitih biljaka. Obavezno ih treba uključiti u sejanje cveća, rasađivanje i uzimanje semena u jesen.

Od 12. godine već moraju da imaju izgrađenu ekološku svest i stav o tome koje biljke žele da gaje. Dovoljno su odrasli da prave leje, nauče kada se koja biljka sadi, da podvežu puzavice i da im se prepusti kompletna briga o njihovoj baštici. Odlično je rešenje da budu zaduženi za začinsku baštu, da sami beru listiće i donose ih tokom pripreme jela. Na jesen mogu da baštu presade u saksije ili osuše za zimu.

ALAT

PRE početka radova u bašti veoma je važno nabaviti odgovarajući alat za dečje ruke.

Mala kofa, lopatica, ašovčić i rukavice doneće mnogo uzbuđenja i pre prvog sađenja. Za baštu je korisno nabaviti čizmice i nameniti staru odeću kako bi se dete spremilo za rad.

(Novosti)

Tagovi:

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar