NIJEDNOJ biljci neće smetati da ih povremeno poprska voda, a lepa česma doprinosi još lepšem izgledu cele bašte.
Oko česme ili fontane nije neophodno saditi isključivo vodene biljke. Biljkama odgovara da koren bude u vlažnom prostoru, a ne samo da se odozgo prskaju. Dakle, ne treba mešati jezerce sa česmom. Međutim, i većini vodenih biljaka će prijati blizina vode.
Uvek je bolje pored česme zasaditi nekoliko vrsta biljaka, a pogotovo ukoliko cvetaju u različitim periodima tokom godine. Prilikom odabira najvažnije je ne saditi one čiji će listovi od kapljica vode dobiti ružne fleke. Takođe, nije praktično oko česme zasaditi kaktuse, jer ne vole mnogo vodu i prija im suva klima.
Sibirska perunika ima elegantne cvetove, a pošto je močvarna trajnica može da živi i u vodi. Postoje razne sorte perunika i irisa, a mnoge žive u vodi sa korenom na dubini od 20 santimetara. Pri obilnom zalivanju mogu da uspeju i u lejama. Sibirska perunika se sadi u proleće i na jesen. U proleće obavezno treba ukloniti odumrle listove i stabljike od prošle generacije. Svake godine postaju sve raskošnije, a vremenom se stvara bujan grm i širi rozeta.
Kopitac voli vlažno zemljište. Interesantan je zbog zlatnožutih cvetova, ima gust žbun tamno zelenih listova. Cveta od marta do maja. Postoje i sorte sa belim cvetovima, ali zahtevaju nešto veći prostor.
Japanski iris cveta od maja do septembra, pa se lepo nadovezuje na kopitac. Cveta u svim uslovima, ali mu prija veća količina sunca, pa je odličan ukras za česmu koja je osunčana. Najbolje vreme za presađivanje rizoma je od juna do avgusta. Na jedan kvadratni metar treba posaditi dva ili tri rizoma, a prazan prostor između popuniti drugim biljkama.
Vodena palma je nepogrešiv izbor. Raste žbunasto i dostiže visinu od skoro metar. Ima lep tropski izgled i nije komplikovana za negu. Zaliva se obilno tokom cele godine, a ukoliko je česma u senci ovo je prava biljka za to mesto. Da bi bila bujnija treba da se prihranjuje od aprila do septembra.
(Novosti)