NAJNOVIJE

Patuljaste podloge za trešnje

Savremeno gajenje trešnje podrazumeva primenu selekcionisanih podloga različite, ali pre svega slabije bujnosti.

Od vegetativnih podloga se očekuje da imaju dobru kompatibilnost sa gajenim sortama, da umanjuju bujnost sorti koje se na njih kaleme, pospešuju brži ulazak u punu rodnost, da osiguravaju visoke redovne prinose, da se dobro ukorenjavaju i ne daju korenove izdanke i da su prilagođene agroekološkim uslovima gajenja.

Habitus voćke je uglavnom uslovljen podlogom. Podloga određuje godinu početka cvetanja i plodonošenja voćke. Karakteristike sorte poput boje ploda, vremena sazrevanja i ukusa su pod manjim uticajem podloge.

Gisela 5 je najznačajnija patuljasta podloga za trešnju u srednjoj Evropi. Slaba bujnost ove podloge omogućava veću gustinu sadnje (800-1.200 stabala/ha). Pri uzgoju u obliku vretena, uobičajena rastojanja u redu kreću se od 2,5 m do 3 m.

Osnovne karakteristike ove podloge su: može se ograničiti na visinu od 3 do 4 m, podstiče povećanje uglova grananja, obezbeđuje rane (sa početkom u drugoj godini) i redovne prinose, tolerantna je prema najznačajnijim virusima trešnje.

Međutim, podloga Gisela 5 ima i dosta nedostataka: zahteva plodna zemljišta, navodnjavanje, postavljanje naslona, a sorte kalemljene na njoj su sklone prerođavanju, što se negativno odražava na krupnoću ploda. Sorte trešnje na ovoj podlozi su osetljivije na izmrzavanje cvetnih pupoljaka u toku zime. Osetljiva je na višak vlage u zemljištu. Ne podnosi teška glinovita zemljišta. Najbolje rezultate postiže na većim nadmorskim visinama.

Gisela 6 je srednje bujna podloga (600-800 stabala/ha). Visoko je prilagodljiva na različite zemljišne uslove, ali zahteva intenzivno navodnjavanje i prihranu. Smanjuje bujnost na oko 60-70 odsto u odnosu na trešnje kalemljene na divlju trešnju. Vrlo rano stupa u plodonošenje i daje visoke prinose dobrog kvaliteta ploda. Bujnost ovog klona je između Gisela 5 i Maxma 14.

Piku serija podloga stvorena je u Nemačkoj i svrstana je u polupatuljaste podloge. U odnosu na sejanac divlje trešnje, bujnost je smanjena na 65-70 odsto. Sorte kalemljene na njoj rano stupaju u plodonošenje i daju visoke prinose ploda dobrog kvaliteta. Piku 1 postiže dobre rezultate na lakim zemljištima bez navodnjavanja.

Rezidba, đubrenje i navodnjavanje moraju da se obavljaju u zavisnosti od lokaliteta i sorte da bi se održali visoki prinosi i krupnoća ploda.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar