SUŠENjE četinara izaziva veliku žalost kod vlasnika vrta u kojem se nalazi, jer je teško gledati drvo koje „umire“, a ne znate kako da pomognete.
Poslednjih godina je primećeno intenzivnije sušenje četinara u gradskim uslovima, a zabrinjavajuća je i činjenica da su počeli da se suše i na svojim prirodnim staništima.
Sušenje je najčešće rezultat interakcije više faktora. Na prvom mestu možemo navesti nepovoljne klimatske uslove kao što je, na primer, neadekvatan raspored padavina, sa malo snega u zimskim mesecima, što uslovljava nedovoljnu količinu vode u proleće. Takođe, često je prisutan negativan uticaj ekstremno visoke temperature i malih količina padavina u letnjim mesecima, što zajedno utiče na izmenu vodnog režima zemljišta, prouzrokujući time efekat “velikog stresa” kod stabala. U gradskim uslovima je to još izraženije, jer je vazduh u gradu od dva do četiri stepena leti topliji, a zimi od jedan do tri stepena hladniji nego u seoskim uslovima. Pored toga, uzrok sušenja može biti i dejstvo štetočina entomološkog ili fitopatološkog karaktera. Ukoliko se na takvu mogućnost posumnja, bilo bi poželjno konsultovati se sa stručnjacima, uz čiju saradnju je potrebeno obaviti odgovarajući tretman stabala i time omogućiti stvaranje uslova za oporavak.
U arboretumu Šumarskog fakulteta, u relativno kratkom periodu, uklonili smo suva stabla visoke tuje, himalajskog borovca, kriptomerije i mnogih značajnih vrsta.
Treba napomenuti i širenje betonske džungle i sve učestaliju gradnju tako da strada okolno drveće usled izmenjenih uslova.
(Novosti)