NAJNOVIJE

Naučite rezidbu voćaka

Mogu vam stručnjaci pričati priče, ali dok sami ne uzmete u ruke voćarske makaze i testeru, dok ne „uđete“ u krošnju voćke, nećete razumeti ništa.

Kad stanete pred neorezano stablo, bez znanja i iskustva, u glavi vam se roji čitav niz pitanja: Koja je grana suvišna i treba je odbaciiti da bi se „osvetlila“ krošnja? Šta uraditi s jakim izbojcima „vodopijama“?

Na kojem mestu i pod kojim uglom treba rezati granu da posle rana zaraste, a ne da izazoveš stvaranje šupljine u deblu? Koje su grančice rodne, od kojih se očekuje rod, a koje su izrodile, ostarele i treba ih ukloniti? Kako prorediti rodne grančice, ostaviti ih koliko je potrebno, da stablo ne bi prerodilo, da kvalitet ploda ne bi opao? Kako rezati  da rod ne „pobegne“ u vrh krošnje? Kako „vraćati  krošnju  nazad“ da bi zadržala uvek željeni oblik, odnosno, kako je održati uvek mladom?

O svemu ovome, po voćnim vrstama, pisaćemo  narednih dana u našem portal-magazinu. Prvo treba izabrati kvalitean alat. U poljoprivrednoj apoteci  nabavite  jednu  voćarsku  testeru za rezanje debelih  grana, voćarsko – vinogradarske makazei I makaze sa dugim ručkama  za rezanje viših debljih grana. Ako imate veći voćnjak, više od pola hektara, isplatiće vam se kompresor i pneumatske makaze, što će vam olakšati i ubrzati rezidbu.

Za početak je važno da voćnu krunu „skenirate“ u vašoj glavi, odnosno da znate da raspoznajete lisne pupoljke, vrste rodnih pupoljaka, izrođene pupoljke, vodopije… U ovom tekstu pišemo o tome. Pokušajmo „videti“ stablo. Nadzemni deo voćke se sastoji od skeleta, rodnih grančica i lišća (u vegetaciji). Skelet voćke je sklop vertikalnih, nagnutih i horizontalnih nosivih grana. Skeletne grane nose na sebi težinu roda, rodnih grančica, lišća, ali i udare vetra. Ako skelet nije pravilno formiran, voćka se pod tim teretom često lomi, zbog čega stradaju njeni delovi, ili pak celo stablo.

(Moje selo)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar