NAJNOVIJE

Šta posaditi umesto prolećnih lukovica

LUKOVIČASTE biljke kao visibaba (galantus), šafran (krokus) i erantis su nas već uveliko obradovale živopisnom paletom boja, svojih cvetova od bele i žute do ljubičaste.

U martu, aprilu i maju nam pristižu narcisi, muskari, zumbuli, lale, perunike, ukrasni luk i druge biljke. Ali, posle njihovog precvetavanja postavlja se logično pitanje šta uraditi sa lukovicama, gomoljima, krtolama i šta posaditi na njihovo mesto.

Važno je prvo ostaviti nadzemni zeleni deo da se dobro osuši pre vađenja, a to je, otprilike, mesec dana posle cvetanja. Vađenjem lukovica, gomolja i krtola, njihovim čišćenjem i razdeljivanjem, a onda i pravilnim deponovanjem (papirnate kese ili pesak), dobićemo na bogatstvu i bujnosti cvetanja u narednoj sezoni. Mnoge lukovice se u periodu rasta razmnožavaju stvaranjem bočnih izdanaka. Poželjno ih je odvajati svake godine, jer će postati preguste i sporije će se razvijati. To je i razlog zašto se vade lukovice.

Lukovice poput krokusa i narcisa često se sade u travnjaku, pa se gotovo nikada ne vade, jer ostaju ispod travnatog tepiha.

Na mestu izvađenih možemo posaditi letnje lukovice kao što su ljiljani, frezije, dalije, galtonije, gladiole, kane i druge. Nega letnjih lukovica je ista kao i zimskih, i isto važi i za proceduru vađenja. Umesto letnjih lukovica može se posaditi sezonsko cveće poput kadifice, ageratuma, begonije ili salvije. Najjednostavnije je posaditi rasad i redovno tokom leta zalivati, pa će ovo cveće bogato cvetati sve do jeseni.

Na ovaj način se svake godine održava bašta kako bi uvek izgledala drugačije i imala raznobojno cveće. Pre sađenja novih biljaka zemlju uvek treba obogatiti i osvežiti humusom.

* Pitanja u vezi sa gajenjem cveća možete da postavljate putem SMS poruka na telefon:064/2699-300

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar