NAJNOVIJE

Japanski javor – jesenja „vatra“ u vrtu

Mnoge listopadne vrste drveća i žbunja odlikuju se bogatim koloritom jesenjeg lišća, pre nego nastupi period mirovanja.

Boja kao i redosled nijansi koje se smenjuju iz dana u dan, naročito je bogat kod javora. Ovaj rod plemenitih lišćara broji oko 150 vrsta, rasprostranjenih ne severnoj hemisferi, ima jesenje boje lišća od svetlo žute do tamno crvene. Izbor vrste i broj stabala zavisi od prostora na kome se zasađuju sadnice.

Naši čitaoci nas često pitaju „kakva je vrsta japanski javor i kako se razmnožava“? U najlepše vrste spadaju japanski „japonikum“ i „palmatum“. U Japanu je „dlakavi javor“ najomiljenije drvo čije je narodno ime „momići“. Tipična vrsta momići je zelenih listova, sa 5-7 režnjeva.U zavisnosti od položaja, nadmorske visine, starosti biljke i uslova sredine, boja lišća će se menjati sa različitim početkom i trajanjem, kao i intenzitetom boja.

Ovaj javor sporo raste. U starosti od 50 godina dostigne visinu 4-5 metara, a oblik krošnje je u vidu svoda. Grane su s glatkom korom i vrlo krte. Najbolje se razvija u polusenci. Kao i veđina javora i ovaj ima dobru regenerativnu moć, te se brzo obnavlja nakon loma grana ili rezidbe.

Japanski javor je izbirljiv prema zemljištu, ne podnosi krečno ni prevlažno. Ima plitak koren te mu je u mladosti potrebno bogato i propusno zemljište s povremenim zalivanjem. Ako stabla pate od nedostatka vlage u zemljištu tokom letnjeg perioda, izostaće jesenja bogata paleta lišća. Lišće će več početkom jeseni svenuti i rano opasti.

Japanski javor se razmnožava semenom, dok se njegove hortikulturne forme razmnožavaju kalemljenjem na podlogu tipične vrste. Amaterima teško polazi za rukom da uspešno okaleme ovu vrstu javora, ali se zato iz semena mogu vrlo lako proizvesti mlade biljke ako se seme zaseje u jesen (novembar) na otvorenom prostoru.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar