NAJNOVIJE

I računar važan kad se ore i seje

POSETA srpskog premijera Aleksandra Vučića Indiji i najava saradnje u sektorima poljoprivrede, ali i informacionih tehnologija, kao i dolaska investitora iz druge najmnogoljudnije zemlje na svetu, sigurno će dodatno dati „vetar u leđa“ našim ratarima.

Oni već dosta dugo, uz traktor, priključne mašine, ambare i šupe za mehanizaciju, kao ravnopravnu alatku koriste i – računar, povezan sa globalnom mrežom.

Ova nova „alatka“, slažu se poljoprivrednici, umnogome im je olakšala život, a i donela im je mnogobrojne uštede, kako u vremenu, tako i u gorivu, semenu, đubrivu, sredstvima za zaštitu. A svakim danom računar i internet u životu poljoprivrednika sve više dobijaju na značaju.

Internet u poslovanju, svakodnevno, već više od deset godina koristi Vojislav Malešev, ratar iz Kaća. Kako kaže, dan mu često počinje a i završava sedenjem za računarom.

– Redovno proveravam cene proizvoda, kako na našoj, Produktnoj berzi u Novom Sadu, tako i na berzama u Budimpešti i u Parizu – objašnjava Malešev. – Uz to, naravno, plaćam i račune, tako da u banku idem mnogo ređe nego ranije, i time štedim baš dosta vremena. O tome koliko mi znači to što samo jednim „klikom“ dolazim do informacija o najnovijim trendovima kod semena i hibrida, i kada je u pitanju mehanizacija, ne treba ni da govorim. Imam i uvid u nove mere podrške države, a tu je, naravno, i komunikacija sa kolegama – ratarima i stočarima…

Malešev, takođe, ističe kako je najozbiljnije unapređenje zahvaljujući informacionim tehnologijama doživela upravo poljoprivredna mehanizacija.

– Svaka mašina mi ima GPS uređaj, tako da „preklapanja“ kod setve ili prskanja jednostavno više nema, iako često radimo i noću, da iskoristimo optimalne uslove – navodi Malešev. – Postalo je već uobičajeno da sejačice i rasipače mineralnog đubriva kontrolišu računari, pa u svakom momentu znam koliko je đubriva ili semena završilo na nekoj parceli.

Milenko Jovanov iz Čuruga, takođe ne krije koliko je zadovoljan time što koristi internet. Sada svoje uzorno seosko domaćinstvo vodi mnogo lakše, a za „internet revoluciju“ u njegovom domaćinstvu „kriv je“ sin Marko, student.

– Obojica smo na internetu svake večeri – kaže stariji Jovanov. – Računar i tablet su nam postali nezamenjive alatke, kao što su plug i sejačica. Ova globalna mreža donela nam je ne samo ekonomska, već i vremenska olakšanja. Pretplaćeni smo i na neke servise, koji nam redovno dostavljaju aktuelne podatke o cenovnim kretanjima na tržištu poljoprivrednih proizvoda, tako da nam se ne može dogoditi da „promašimo“ termin za prodaju, ili da prodamo po daleko nižoj ceni.

Internet je doneo promene i u životu stočara, kojima je ova globalna mreža dobrim delom zamenila odlaske na stočne pijace.

– Pamtim nekadašnje stočne pijace, održavane su u svakom većem mestu – priseća se Stipan Šarčević, stočar, vlasnik farme tovnih svinja iz Starog Žednika. – Tamo smo prodavali i kupovali, a bio je to i svojevrsan društveni događaj. Stvari su se sada promenile. Pijace su više buvljaci, sa sve manje stoke, grla se drugačije nabavljaju, preko oglasa i preko specijalizovanih sajtova na internetu.

Njegov mlađi kolega, Miroslav Katić iz Stapara, koji vodi porodičnu farmu sa 130 muznih goveda, navodi kako za njega, ali i većinu mladih stočara, internet već odavno menja stočne pijace.

– Kada smo nabavljali prva grla, uvezli smo ih iz Holandije, a lani smo uvezli još grla iz Nemačke – objašava Katić. – Na stočnim pijacama tog kvaliteta jednostavno nema. Možda kolege koji se bave tovom stoke odlaze na pijace i kupuju telad, ali i oni se, kao i mi, sve više oslanjaju na internet…

AGRONOMI, RATARI, MEHANIČARI…

– POLjOPRIVREDNIK je i ranije morao da bude stručnjak za sve, a sada moramo da u isto vreme budemo i agronomi, ratari, mehaničari, računovođe, hemičari… – nabraja Milenko Jovanov. – Mislim da svako može jasno da pretpostavi koliko nam u ovome internet pomaže.

POMOĆ DRŽAVE

– BILO bi mnogo dobro kada bi država i u ovom segmentu informacionih tehnologija pomogla poljoprivrednicima – ukazuje Vojislav Malešev.
– U mnogim zemljama, ratarima subvencionišu korišćenje satelitske navigacije.

SAJTOVI PROIZVOĐAČA

SVOJE mesto u svetu interneta našli su i proizvođači povrća, pre svega onog organski gajenog. Vrlo često prave svoje sajtove, na kojima nude proizvode sa dostavom, i na taj način uspostavljaju direktan kontakt sa kupcima.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar