NAJNOVIJE

Begonija na čak hiljadu načina

BEGONIJA može da se gaji kao sobna biljka, ali je prava šteta ne izneti je na svetlo mesto kad dođe proleće.

Cveta od jula do septembra prelepim žutim, crvenim, ružičastim, narandžastim ili raznobojnim laticama. Postoji hiljade vrsta begonije, a u osnovi se dele na sobnu i gomoljastu. Svim vrstama odgovara mesto zaštićeno od direktnog i najjačeg sunca. Dakle, treba birati istočnu stranu ili polusenku. Begonije ne vole ni promaju, ni nagle promene temperature, ni jak vetar, a ni snažan pljusak.

Begonija se zaliva tek kada se prosuši površinski sloj zemlje. Zimi se voda sipa u podmetač i posle 15 minuta se višak baci. Leti se zaliva nekoliko puta nedeljno. Da bi lepše cvetala, sobnu begoniju treba prihraniti mineralnim đubrivom, a leti se sipa gnojivo za cvetnice. Sve begonije se presađuju na proleće, a posle presađivanja se orežu da bi obilnije cvetale. U zemlju, odnosno treset, treba dodati zrnca stiropora ili mlevene vulkanske magme.

Sobna begonija je grmolika i ima zelene, glatke listove. Cvetovi se nalaze na vrhovima grančica, koje idu iz glavnog stabla, a ukoliko se pažljivo neguje, begonija će neprekidno cvetati oko sedam nedelja.

Gomoljasta begonija traži toplotu i visoku vlažnost vazduha. Stablo je uspravno ili poleglo, a ima veliki cvet.Treba je obilno zalivati, ali voditi računa da se ne kvase listovi i cvetovi. Sa zalivanjem se prestaje kad precveta, a čim se listovi osuše, gomolji se vade iz zemlje.

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar