NAJNOVIJE

Aktuelna hemijska zaštita voćaka

Jabuka je u fiziološki najosetljivijoj fazi cvetanja. Pored toga što je za dobro oprašivanje i oplođenje potrebno sunčano i toplo vreme, bez jakog vetra, jabukama je potrebna i redovna zaštita.

Cvetanje je period kada je prouzrokovačima bolesti olakšan put za ostvarivanje infekcije. Padavine u prethodnih nekoliko dana stvorile su još povoljnije uslove.

Pored prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova i pepelnice jabuke, u ovoj fazi ozbiljan problem predstavlja i gljiva Alternaria alternata, koja prouzrokuje crnu pegavost listova i plodova. Ovo je nova bolest u našim voćnjacima i postaje deo obavezne zaštite jabuke.

Infekcije gljive Alternaria alternata mogu da nastanu za vreme cvetanja ali i kasnije preko lenticela i podčašičnog kanala. Simptomi se ispoljavaju na plodovima, u toku vegetacije, u vidu pega nepravilnog oblika. Razvojem bolesti patogen se širi do semene kućice i uzrokuje prevremeno opadanje plodova. Patogen proizvodi specifičan toksin koji pospešuje intenzitet zaraze i razvoj oboljenja na osetljivim sortama.

Efikasna zaštita jabuke u fazi cvetanja postiže se preventivnim tretmanima uz pažljiv izbor fungicida. Za sprečavanje infekcije čađave pegavosti lista i krastavosti plodova preporučuje se primena preparata kao što je Delan 700 WG, u količini 1 kg/ha (10 g u 10 l vode) i Ciprodex, u količini 0,75-1 l/ha (7,5-10 ml u 10 l vode). Ovom tretmanu obavezno dodati preparat Dionis, u količini 1 l/ha (10 ml u 10 l vode) za suzbijanje crne pegavosti. Ovi preparati nemaju štetnog efekta na pčele i polen.

Zasadi koštičavog voća su sada u fazi precvetavanja i ovo je period kada su biljke osetljive na infekcije gljive Stigmina carpophila, koja uzrokuje šupljikavost lista. Na listu se javljaju sitne pege koje se vremenom povećavaju, a tkivo u okviru pega izumire, ispada i nastaju šupljine. Na plodovima pege su neravne, plutaste i liče na kraste.

U ovom periodu šljiva je osetljiva na pojavu crvene pegavosti ili plamenjače šljive koju izaziva gljiva Polystigma rubrum. Za suzbijanje ovih patogena preporučuje se primena preparata Mankosav 75 WG, u količini 2,5 kg/ha (25 g u 10 l vode). Preparat primeniti u fazi precvetavanja, a drugi tretman od 7 do 10 dana kasnije. Ukoliko imate dodatnih pitanja obratite se eminentnim stručnjacima na telefon 011/7852-767.

Jovanka Petrović, dipl. inž. „Chemical agrosava“

(Novosti)

Želimo da čujemo vaše mišljenje

Ostavite komentar